UJEŽ

UJEŽ

Tekst: Branislav Nušić
Režija: Velimir Mitrović

Igraju:
Milan Caci Mihajlović, Lepomir Ivković, Snežana Jeremić-Nešković, Dobrila Ilić, Nina Linta, Vesna Paštrović, Miljan Prljeta, Jovana Filipović, Jelisaveta Karadžić

UJEŽ je retko izvođena komedija Branislava Nušića koja na satiričan način predstavlja tadašnje malograđansko društvo Beograda.Kroz niz komičnih situacija i klasičnih karakteristika komedije zabune ova predstava govori o onome o čemu je Nušić voleo da piše i ističe u svim svojim komadima ,a to je  “Šta će  svet reći?”

Zanemarivanje onoga što se dešava u kući i porodici samo da bi pred svetom sve izgledalo savršeno.

POVODOM „UJEŽ-a“

Nušić:

Komediji nije zadaća da precizno, fotografski prikaže nosioce ljudskih slabosti onakve kakvi su, već na protiv, da njihove slabosti jače osvetli, da pojača i podvuče crte njihove fizionomije, da svoje junake stavi pod konveksno ogledalo u kome će se videti njihova izobličena figura. Samo na taj način može komedija i satira postići krajnji svoj cilj, izobličenje ljudskih slabosti…“

NUŠIĆ I ŽENE

U periodu svog najintenzivnijeg i najuspešnijeg komediografskog stvaranja, Branislav Nušić je napisao „Ožalošćenu porodicu“ (1934) i „Dr“ (1936). Između njih je smestio komediju „Ujež“ (1935). Ovaj komad je u njegovo vreme, a bogami i danas, izazivao otpore i kritike upravo onih o kojima je pisao. Ženama je, naravno zavisno od ugla gledanja, smetao Nušićev konzervativan stav o njihovoj ulozi u „životu i društvu“. Eto, dešavalo se da i poznati ljubitelj „nežnijeg pola“ doživi da ga popreko gledaju zagrižene predstavnice ženskih udruženja i organizacija…

Zato je adaptacija išla linijom da istakne one posledice koje proizilaze iz tog „društvenog angažmana“, one nedoumice i sukobe koji svoj pečat uvek najviše ostave na deci. Sažimala se povremena raspričana literarnost i prazan hod koga je u ovoj komediji bilo, a isticali elementi koji uzrokuju nove zaplete kojih kod Nušića uvek ima u izobilju.

Režija je, shodno tome, želela da individualizuje likove i da razvija one situacije koje akcentuju Nušićeve najbolje komediografske osobine. Velike simpatije koje je on gajio za svoje likove čine da njegove komedije danas zvuče isto onoliko aktuelno kao i u vreme kada su nastajale. „Ujež“ zato, danas može da se igra i kao klasika i kao savremeni tekst, mada smo se mi opredelili za vreme kada je komedija nastala. Aktuelnost koja izvire iz Nušićevog dela dokazuje nepromenljivost ljudske prirode i živopisnost našeg, domaćeg mentaliteta.
Velimir Mitrović